Czujniki pomiarowe IoT

Internet rzeczy (IoT) to technologia bezprzewodowa łączności obiektów fizycznych, umożliwiająca  interakcję,  gromadzenie i wymianę danych.
Czujniki IoT są istotnym elementem ekosystemu IoT.
Doskonale nadają się do wykrywania zmian parametrów w środowisku.

 Zalety czujników IoT:

  • zbierają dane o procesach w sposób ciągły, w czasie rzeczywistym
  • charakteryzują się dużą dokładnością
  • pobierają mało energii
  • zapewniają długi czas niezawodnej pracy w trudnych warunkach otoczenia
  • są kompatybilne z dużą ilością protokołów komunikacyjnych
  • niskie ceny i duży wybór są dużym atutem


    Zastosowanie czujników IoT

Znajdują zastosowanie w następujących dziedzinach:

  • przemysł
  • rolnictwo
  • opieka zdrowotna
  • lotnictwo
  • ochrona środowiska
  • energetyka
  • badania naukowe

    Zastosowanie czujników LoRaWAN



Czujniki IOT mogą łączyć się bezprzewodowo za pomocą różnych technologii: NB—IoT, LTE-M, LoRa.

Zwykle wysyłają dane do urządzeń pośredniczących zwanych bramami i za ich pośrednictwem do tzw. ,,chmury”. 

Tam dane są odpowiednio przetwarzane, przechowywane i udostępniane.

W przypadku wielu  zastosowań czujników IoT,  nie oczekuje się dużej szybkości i wielkości przesyłanych danych. 

Istotny jest duży zasięg przy niskim poborze mocy.

Urządzenia końcowe wykorzystujące technologię LoRaWAN mają małe zużycie energii, dzięki przejściu w tryb uśpienia.

Mogą niezawodnie pracować  przez wiele lat bez konieczności wymiany baterii. 

Czujniki wykazują bardzo dobre możliwości penetracji wnętrz i dalekie zasięgi. 


Technologia LoRaWAN w miastach




Zasięgi na otwartym terenie, przy odpowiedniej lokalizacji anten, sięgają kilkunastu kilometrów.

Czujniki IoT z technologią LoRaWAN umożliwiają budowę  rozległych sieci bezprzewodowych małej mocy, przy stosunkowo małych kosztach. 

Jednym z powodów jest wykorzystanie do transmisji danych nielicencjonowanego pasma częstotliwości. 

Istotnym czynnikiem jest również dostępność  tanich czujników,

umożliwiających pomiary wielu wielkości fizycznych.


 

Czujniki pomiarowe IoT

Podkategorie

  • Czujniki temperatury IoT

    W dzisiejszym szybko rozwijającym się świecie nowych technologii, precyzyjne monitorowanie temperatury przy pomocy czujników Internetu Rzeczy IoT stało się możliwe.
    Niezależnie od tego, czy chodzi o produkcję, przetwórstwo żywności, opiekę zdrowotną, ochronę środowiska,
    utrzymanie dokładnej kontroli temperatury
    jest często kluczem do sukcesu.

    Pojawienie się inteligentnych czujników temperatury IoT przyczyniło się do znacznego rozszerzenia możliwości pomiarowych i analitycznych. 
    Umiejętne wykorzystanie czujników temperatury do monitorowania i zbierania danych w czasie rzeczywistym, umożliwia podejmowanie decyzji na podstawie większej liczby informacji.
    Wykorzystanie bezprzewodowych sensorów IoT w Przemysłowym Internecie Rzeczy pozwala na optymalizację procesów produkcyjnych, oszczędność energii, przewidywanie awarii i szybką ich lokalizację.

    Czujniki temperatury LoRaWAN w przemyśle

                Czujniki temperatury IoT  w Przemysłowym Internecie Rzeczy

    Małe wymiary, niska cena, długi czas działania, brak okablowania, są powodem, że tego typu czujniki znajdują wiele innych zastosowań. Wśród innych zalet można wymienić:
     

    - daleki zasięg przy niskim poborze mocy

    - możliwość umieszczenia czujników w trudno dostępnych miejscach 
      
    - ciągły nieinwazyjny pomiar temperatury

    Czujniki temperatury IoT nadają się doskonale do  pomiaru i monitorowania temperatury w zakładach przemysłowych. Ważną role odgrywają również w czasie wytwarzania, przechowywania i transportu
    produktów spożywczych, rolnych. Są doskonałymi sensorami, przeznaczonymi do rejestrowania zmian temperatury, w trakcie prowadzenia długotrwałych prac badawczych.


    Ważną funkcją czujników IoT jest kontrola i rejestracja temperatury szczepionek, na różnych etapach produkcji i przechowywania.  Wkrótce zacznie obowiązywać, konieczność  prowadzenia monitoringu temperatury i wilgotności, w pomieszczeniach aptecznych. Jest to niezbędne, by spełnić rygorystyczne standardy branży opieki zdrowotnej i farmaceutycznej, gdzie bezpieczeństwo pacjenta i skuteczność produktu zależą od precyzyjnej kontroli temperatury.

    Pomiar temperatury jest jednym z najważniejszych parametrów kontrolowanych w działach produkcji rolnej i ogrodniczej. Takie procesy jak pasteryzacja, fermentacja wymagają dokładnych i niezawodnych odczytów temperatury, zapewniając zgodność działań z normami HACCP.

    Pogłębiające się zmiany klimatu powodują występowanie ekstremalnych warunków pogodowych.
    Obserwuje się znaczny wpływ zmian klimatu na charakterystykę i zachowania roślin, zwierząt. Istotne znaczenie dla warunków termicznych roślin ma temperatura minimalna, przy której roślina zamiera. Zastosowanie prostych i niekłopotliwych w stosowaniu czujników bezprzewodowych, umożliwia kontrolę temperatury .Dodatkowym atutem jest to, że zasięg działania czujników na otwartych obszarach sięga kilku kilometrów. 



                       Pomiar temperatury gruntu czujnikiem TS101 firmy Milesight



                        Pomiar temperatury gruntu czujnikiem IoT   TS101 firmy Milesight


  • Czujniki dla rolnictwa...

    Nowe technologie w postaci czujników Internetu Rzeczy IoT, wkraczają także do sektora rolniczego.
    Cyfrowa infrastruktura gospodarstwa jest jednym z celów w ramach programu 4.0.
    Dzięki zastosowaniu odpowiednich czujników bezprzewodowych
    mamy możliwość wglądu na bieżąco, co do parametrów gleby, stanu produkcji itp.

    Sztuczna inteligencja może pomóc w odpowiednim nawadnianiu gleby, prawidłowym przechowywaniu płodów rolnych, wykrywaniu ognisk pożaru lasu itp. Niezbędnymi elementami systemów do monitoringu są odpowiednie czujniki dedykowane do tych zadań.

    Jednym z istotnych parametrów gleby jest jej właściwa wilgotność. Nie tylko jej brak ale i nadmiar może prowadzić do zmniejszenia efektywności nawożenia. Nadmiar wody powoduje wypłukiwanie składników odżywczych i pestycydów. Skutkuje to wzrostem kosztów i ryzykiem skażenia środowiska.

    Bezprzewodowe czujniki IoT umożliwiają kontrolę takich parametrów jak: temperatura i wilgotność powietrza, temperatura i wilgotność gleby, przewodność gleby,zawartość CO2, kierunek i siłę wiatru, natężenie oświetlenia, ilość opadów. Czujniki mogą być rozmieszczane na dużych obszarach.
    Baterie zasilające gwarantują długi czas pracy (5-10 lat) bez konieczności ich wymiany.

    Profesjonalny czujnik opadów z transmisją LoRaWAN


    Profesjonalny czujnik opadów z transmisją LoRaWAN


    Wykorzystanie technologii LoRaWAN umożliwia stworzenie własnej platformy pozwalającej na lepsze, bardziej efektywne zarządzanie gospodarstwem i sprawowanie kontroli nad uprawami.
    Możliwość gromadzenia nieograniczonej ilości danych w formie graficznej i liczbowej jest też dodatkową korzyścią do analizy i wyciągania wniosków.

  • Czujniki dla przemysłu...

    Przemysłowy Internet Rzeczy IIoT, to wiodące technologie  rewolucji cyfrowej w przemyśle 4.0.
    Pomiary wielkości elektrycznych i nieelektrycznych w przemyśle odgrywają bardzo ważną rolę.
    Są konieczne w procesie produkcji, kontroli danych procesowych, oceny jakości, zużycia energii, monitorowania stanu pracy urządzeń w czasie rzeczywistym.

    Z uwagi na swoje przeznaczenie wprowadzono inne oznaczenie tej platformy jako IIoT. Głównym zadaniem Przemysłowego Internetu Rzeczy jest zwiększenie wydajności , poprawa bezpieczeństwa i umożliwienie podejmowania optymalnych decyzji.

    Inteligentne przemysłowe czujniki IIoT, pracujące w tej platformie, realizują cele metrologiczne, umożliwiają bieżącą kontrolę stanu urządzeń, pomieszczeń, środowiska. Transmisja danych jest realizowana w czasie rzeczywistym, najczęściej drogą radiową, przy jednoczesnym zapewnieniu małego zużycia energii.
     

    Dzięki urządzeniom zwanym kontrolerami, możliwa jest integracja istniejących urządzeń kontrolno-pomiarowych, z nowymi czujnikami IIoT.W ten sposób można zbudować spójny system monitoringu i kontroli wykorzystujący istniejące już urządzenia, wraz z nowo wprowadzonymi czujnikami IIoT.

    Skorzystanie z gotowej chmury Milesight IoT Cloud jest jednym z rozwiązań aby w pełni wykorzystać możliwości technologii IIoT.
    Można oczywiście stworzyć własną platformę oprogramowania, która pomoże w zarządzaniu urządzeniami pobranymi danymi, zgodnie z oczekiwaniami użytkownika.

      
    Oprócz typowych wielkości mierzonych przez czujniki, czyli temperatury, wilgotności, ciśnienia, dostępne są czujniki przechyłu, wycieku, odległości, poziomu, położenia, impulsów itp. Czujniki realizują też inne nietypowe funkcje: sygnalizację obecności osób, wykrywania nieszczelności, natężenia oświetlenia, wartości CO2.
    Czujniki Przemysłowe IIoT zwykle używane są w trudniejszych warunkach środowiskowych. Z uwagi na to, że często pełnią istotną funkcję kontroli urządzeń, powinny charakteryzować się większą niezawodnością.

    Przykładem praktycznego wykorzystania czujników IIoT są czujniki poboru płynącego prądu w przewodach. Funkcja realizowana jest bez konieczności rozłączania obwodu pomiarowego, a informacje są przesyłane drogą radiową. Prosty montaż na przewodzie pomiarowym, który jest jednocześnie źródłem zasilania czujnika, jest dużą zaletą.

    zastosowanie czujnika CT-305/CT310


    Przykładem takiego czujnika jest np. czujnik CT101-915M lub jego wersja trójfazowa CT305/310.Nieduża ilość takich czujników, może stworzyć ciekawy system kontroli poboru energii przez urządzenia, w czasie rzeczywistym.

Aktywne filtry